Pátranie po minulosti
Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch
Už niekoľko rokov sa na Slovensku realizuje medzinárodný projekt pre žiakov základných a stredných škôl Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch. Projekt si získal veľkú popularitu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Cieľom projektu je podnietiť záujem žiakov o svoju minulosť, prítomnosť a cez ne i budúcnosť. Prebudiť hrdosť na svojich predkov, svoju rodinu a krajinu, ale i posilniť svoju
pozíciu a kultúrnu identitu v EÚ. Sprievodným cieľom je zlepšiť medziľudské vzťahy v rodinách, predovšetkým medzi deťmi, rodičmi a starými rodičmi, zvýšiť mieru vzájomnej tolerancie, založiť tradíciu budovania vlastných rodinných archívov a kroník, nájsť súvislosti medzi „veľkou históriou“ a dejinami každého jedného človeka. Žiaci mali získať čo najviac pravdivých údajov a informácií o histórii vlastnej rodiny, čo a ako ju ovplyvnilo a formovalo.
Do projektu zapojili aj žiaci zo ZŠ na Jilemnického ulici č.2 v Žiari nad Hronom pod vedením p. uč. dejepisu - Mgr. Zdenky Boldišovej.
Obsahom práce žiakov2.stupňa bolo zdokumentovať dejiny vlastnej rodiny, zhromaždiť informácie a materiály z histórie svojich blízkych a ich predkov a z nich potom vytvoriť rodokmeň či rodostrom vlastnej rodiny. Žiaci sa do pátrania pustili s nadšením: rozprávali sa so svojimi rodičmi, starými i prastarými rodičmi a ďalšími rodinnými príslušníkmi, hľadali zaujímavé fakty z ich života, robili si záznamy z týchto stretnutí, zapisovali si spomienky na ich detstvo a mladosť. Medzi svojimi predkami hľadali významné osobnosti, zisťovali, čím sa preslávili, čo mimoriadne urobili pre iných ľudí či svoju vlasť. Nachvíľu sa z nich stali mladí etymológovia, ktorí pátrali po vzniku a vývoji svojich priezvisk v rodine. Zhromaždili rôzne fotografie, pohľadnice, písomnosti, filmy, predmety dennej potreby, umelecké predmety v domácnostiach. Zisťovali, aký najstarší predmet vlastní ich rodina, aké zvyky a tradície si uchovávali, ktoré jazyky ovládali ich predkovia, kam najďalej cestovali, kde všade pracovali, aké mali záujmy, vzácne zbierky, erby či iné artefakty. Zisťovali, aké osudy postihli ich predkov doma i v zahraničí. Jednoducho - pátrali po pravde o vlastnej rodine.
Priebeh súťaže: žiaci na svojich projektoch pracovali v mesiacoch november – apríl minulého školského roka. Výsledky skúmania boli neustále konzultované a prezentované na hodinách dejepisu. Všetky nadobudnuté materiály spracovali do rôznych foriem – vytvorili z nich odborné práce v literárnej či elektronickej podobe na CD alebo DVD.
Do školského kola, ktoré sa uskutočnilo v apríli 2011, sa zapojili žiaci 5. a 8. ročníka. Práce sa najviac vydarili týmto žiakom 8. ročníka: Matúš Sedliak – 1. miesto, Andrej Nárožný – 2. miesto a Samuel Šouc – 3. miesto.
Tieto tri najúspešnejšie práce boli odoslané do celoslovenského kola. Záverečné vyhodnotenie projektu Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch a ocenenie najlepších žiakov a ich učiteľov prebehlo v júni 2011. A tak sme v deň odovzdávania vysvedčení dostali úžasnú správu o umiestnení našich žiakov v tejto medzinárodnej súťaži. Spomedzi 64 prác žiakov ZŠ v rámci SR si naši chlapci vybojovali krásne umiestnenia:
Matúš Sedliak získal so svojou rodinnou kronikou 3. miesto a Andrej Nárožný s elektronickou prezentáciou 6. miesto. Medzi ocenenými sa do prvej dvadsiatky dostal aj Samuel Šouc. Všetci traja chlapci boli z VIII.E triedy pre intelektovo nadaných žiakov. Toto pekné umiestnenie potvrdilo, že ich práce mali naozaj vysokú odbornú i umeleckú úroveň.
Kompletné výsledky všetkých kategórií (žiaci ZŠ, SŠ a školy v zahraničí) tohto unikátneho projektu boli uverejnené aj v septembrovom čísle mesačníka Rodina a škola.
Prostredníctvom projektu sa mali mladí ľudia prepracovať k rozmýšľaniu o cestách k svojmu úspechu poznajúc úspechy a cestu k nim vo svojej rodine a krajine. Ak chceme poznať svoju budúcnosť, najskôr musíme poznať svoju minulosť. Bez hrdej minulosti niet krásnej budúcnosti.