Čo by ste mali vedieť o tomto vzdelávaní?
Čo by ste mali vedieť o tomto vzdelávaní?
Jedná sa o integrované vzdelávanie žiakov podľa ojedinelého projektu v Európe „Projekt alternatívnej starostlivosti o nadané deti v podmienkach ZŠ“, ktorý je schválený MŠVVaŠ SR. Autorkou projektu je PhDr. Jolana Laznibatová, CSc. – psychologička zaoberajúca sa danou problematikou dlhé roky.
PhDr. Jolana Laznibatová, CSc. riaditeľkou Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázium na Teplickej ul. 7 v Bratislave. Na Slovensku okrem Bratislavy začali podľa tohto projektu pracovať s deťmi od r. 1997 v Nitre, Košiciach, Rimavskej Sobote a postupne sa pridávali okresy Ružomberok, Prešov, Topoľčany, Šaľa, Poprad, Trenčín, Prievidza i Žiar nad Hronom. Záujem o zriadenie týchto tried majú aj ďalšie okresy. V súčasnej dobe sú triedy zriadené cca pri 27 školách na Slovensku.
Žiaci so všeobecným intelektovým nadaním majú špecifické potreby. Tak ako športovci či umelci aj intelektovo nadpriemerne nadané deti potrebujú svojich „trénerov“. V škole, v triede pre nadané deti je vytvorený priestor pre individuálny prístup. Učiteľ tu vystupuje skôr ako sprievodca svetom informácií. Tieto deti majú schopnosť napredovať rýchlejšie a škola sa im snaží na to vytvárať podmienky.
Pracuje sa so špeciálnymi doplnkovými učebnicami, deti zvládnu vyučovací proces s ľahkosťou, nakoľko sú v intelektovej oblasti menej „unaviteľné“. Pracujú s väčším nasadením. Okrem bežných predmetov v ročníku majú navyše od 1. ročníka predmety: obohatenie a informatika. Deti dosahujú výborné vzdelávacie výsledky a čo je najdôležitejšie – radi chodia do školy.
Individuálna integrácia v bežnej triede
Potvrdilo sa, že v klasických triedach práca s nadanými deťmi bez špecifického prístupu nie je efektívna. Preto v prípade, že v danom ročníku nesplní dostatočné množstvo detí podmienky na zriadenie triedy pre intelektovo nadané deti, realizujeme individuálnu integráciu v bežnej triede. Ako to funguje? Deti, ktoré splnili podmienky, ostávajú spolu v bežnej triede. Vyučujúcou je pani učiteľka, ktorá má dlhoročné skúsenosti so vzdelávaním nadaných žiakov.
Prečítajte si rozhovor s autorkou programu Aprogen: PhDr. Jolanou Laznibatovou, CSc. tu: