- O predmete MATEMATIKA - primárne vzdelávanie (1. st.)
- Obsah vzdelávania - primárne vzdelávanie (1. st.)
- Predmetová komisia - primárne vzdelávanie (1. st.)
- Súťaže - primárne vzdelávanie
- O predmete MATEMATIKA - nižšie stredné vzdelávanie (2. st.)
- Predmetová komisia - nižšie stredné vzdelávanie (2. st.)
- ZAUJÍMAVOSTI
- Termíny súťaží
- Úspechy 2018/2019 - 2. stupeň
- Úspechy 2019/2020 - 2. stupeň
- Úspechy 2021/2022 - 2. stupeň
- Úspechy 2022/2023 - 2. stupeň
- Úspechy 2023/2024 - 2. stupeň
- Úspechy 2024/2025 - 2. stupeň
O predmete MATEMATIKA - nižšie stredné vzdelávanie (2. st.)
"Najťažšia vec na domácich úlohách z matematiky je to, aby sa otec s mamou zhodli na rovnakom výsledku."
Charakteristika predmetu
Učebný predmet matematika je zameraný na rozvoj matematickej kompetencie tak, ako ju formuloval Európsky parlament:
a) Matematická kompetencia je schopnosť rozvíjať a používať matematické myslenie na riešenie rôznych problémov v každodenných situáciách. Vychádzajúc z dobrých numerických znalostí sa dôraz kladie na postup a aktivitu, ako aj na vedomosti. Matematická kompetencia zahŕňa na rôznych stupňoch schopnosť a ochotu používať matematické modely myslenia (logické a priestorové myslenie) a prezentácie (vzorce, modely, diagramy, grafy, tabuľky).
b) Potrebné vedomosti z matematiky zahŕňajú dobré vedomosti o počtoch, mierkach a štruktúrach, základné operácie a základné matematické prezentácie, chápanie matematických termínov a konceptov a povedomie o otázkach, na ktoré matematika ponúka odpovede.
c) Jednotlivec by mal mať zručnosti na uplatňovanie základných matematických princípov a postupov v každodennom kontexte doma a v práci a na chápanie a hodnotenie sledu argumentov. Jednotlivec by mal byť schopný myslieť matematicky, chápať matematický dôkaz, komunikovať v matematickom jazyku a používať vhodné pomôcky. Pozitívny postoj v matematike je založený na rešpektovaní pravdy a na ochote hľadať príčiny a posudzovať ich platnosť.
Obsah vzdelávania je spracovaný na kompetenčnom základe. Pri prezentácii nových matematických poznatkov sa vychádza z predchádzajúceho matematického vzdelania žiakov, z ich skúseností s aplikáciou už osvojených poznatkov. Vyučovanie sa prioritne zameriava na rozvoj žiackych schopností, predovšetkým väčšou aktivizáciou žiakov. Vzdelávací obsah predmetu je rozdelený na päť tematických okruhov, z ktorých žiaci sa zoznamujú s primeranými elementárnymi poznatkami a riešeniami praktických úloh.
Sú to :
1. Čísla, premenná a počtové výkony s číslami2. Vzťahy, funkcie, tabuľky, diagramy
3. Geometria a meranie
4. Kombinatorika, pravdepodobnosť, štatistika
5. Logika, dôvodenie, dôkazy.